Alena_Matulova

TÝDEN.CZ

21. 4. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Šperky z půdy měly přeci jen nějakou hodnotu

Autor: Alena Matulová

11.10.2018 02:34

Už jako malé děti nás bavilo chodit na půdu u babičky doma. Vždycky se tam našlo mnoho pokladů, které jsme s radostí objevovali a trávili zde klidně i dlouhé hodiny. Vášeň pro nejrůznější harampádí mi zůstala i do pozdějšího věku, takže jsem se k babičce na půdu vracela i v době, kdy jsem chodila na vysokou školu.

 

 

Když babička umřela a rodina řešila, jak naloží s jejím domkem, dospělo se k názoru, že bude nejlepší objekt prodat. Nastal chaos v podobě vyklízení babiččiných věcí, většina z nich skončila v koši, jiné se odnesli na charitu a nějaké vzpomínky si rozebrala rodina. Nemohla jsem dopustit, aby babiččiny poklady na půdě někdo vyhodil, proto jsem se tam jednoho odpoledne vydala.

 

Našla jsem spoustu věcí, které jsem si chtěla odnést, postupně jsem je skládala do velké krabice. Mimo jiné jsem našla starou šperkovnici, na kterou jsem si pamatovala ještě z dob, kdy jsem byla hodně malá a babička jí mívala na komodě v ložnici. Když jsem šperkovnici otevřela, nestačila jsem se divit, kolik nádherných věcí tam babička ukrývala. Bohužel většina šperků byla zašlá, takže jsem předpokládala, že se nebudou dát nosit a o nějaké hodnotě snad ani nemohla být řeč.

 

Všechno jsem si odnesla domů, šperky po babičce mi ale nedaly spát. Odnesla jsem je do zlatnictví, kde mají k dispozici ultrazvukové čističky a kde vím, že by mi mohli pomoci. Po domluvě byli ochotni šperky vyčistit. Moc jsem si od toho neslibovala, šperky byly opravdu hodně zašlé, ale o to více jsem se divila, když jsem spatřila výsledek - ozdoby byly jako nové, prostě krásné!

Když už jsem jim vdechla nový život, napadlo mě, zeptat se na jejich hodnotu. I s tím mi ochotně poradili, některé šperky byly jen laciné cetky, ale jeden prsten a jeden přívěsek měly nějakou hodnotu. Nemělo cenu řešit, kolik peněz by za ně bylo, protože pro mě měly hodnotu nevyčíslitelnou - byla to památka na babičku, které se nikdy nevzdám.
Alena Matulová

Blog ženy v nejlepších letech, která má ráda psaní textů o svém životě a svých zkušenostech.
Alena
Oblíbenost autora: 6

O autorovi

Jmenuji se Alena Matulová a ráda bych se s Vámi touto formou podělila o své zážitky.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA