Alena_Matulova

TÝDEN.CZ

26. 6. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Kdo ví, jak by to dopadlo, kdybych se nenechala přemluvit

Autor: Alena Matulová

17.12.2018 14:21

Uklízela jsem na půdě a našla starou šperkovnici, která podle všeho musela být ještě původní po majitelích, od kterých před 50ti lety moji rodiče domek odkoupili. Je pravda, že půda to byla obrovská a ani za těch několik desítek let se nikomu z nás nepodařilo ji vyklidit a zbavit krámů, které se zde válely. Šperkovnice mě zaujala, tak jsem nechala úklidu a vzala jí dolů, abych si pořádně prohlédla, zda obsahuje nějaké poklady.

Zprvu nešla otevřít, asi jak byla hodně stará, tak se zámek nějak zadřel nebo zanesl natolik, že se mi nedařilo jej otevřít a nakonec jsem se do šperkovnice musela dostat za pomoci trochu té hrubé síly. Když jsem spatřila obsah, nestačila jsem valit oči, byly tu opravdu nádherné kousky, u kterých nemohlo být sebemenšího pochybu o tom, že jsou vážně hodně staré.

Bohužel ale byly nejen staré, ale i hodně špinavé, což mi nedalo a já se rozhodla, že jim navrátím původní krásu tím, že je začnu čistit. Znala jsem nějaké fígle, které jsem se chystala použít. Drhla jsem šperky sodou, pak jsem je namáčela do coca-coly, zkoušela jsem i citron, ale bohužel moje snaha měla spíše opačné účinky – jeden šperk se mi podařilo dokonce rozbít, což mě moc mrzelo.

Odpoledne se stavila kamarádka Věrka, která když viděla, co tady s dobrým úmyslem páchám, okamžitě mě zastavila, šperky zabalila a vzala mě do klenotnictví, kde jsme šperky za pomoci ultrazvukové čističky nechali vyčistit. Mezitím jsem dostala docela slušnou sprchu, jestli si uvědomuji, jakou škodu jsem svou snahou šperky vyčistit mohla způsobit, že jsou to hodně staré a křehké kousky. Musela jsem uznat, že to byla pravda.

Šperky byly díky čističce nejen krásně čisté, samozřejmě v rámci možností s ohledem na jejich věk, ale hlavně neporušené a nezničené, což by se v případě, kdybych se nenechala přemluvit a s kamarádkou do toho klenotnictví nejela, asi nepovedlo.
Alena Matulová

Blog ženy v nejlepších letech, která má ráda psaní textů o svém životě a svých zkušenostech.
Alena
Oblíbenost autora: 6

O autorovi

Jmenuji se Alena Matulová a ráda bych se s Vámi touto formou podělila o své zážitky.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA